معرفی تبدیل ها (Reducer) در پایپینگ :

تبدیل یا کاهنده یکی از انواع اتصالات خط لوله است که به وسیله آن اتصال دو لوله با سایزهای متفاوت به یکدیگر امکانپذیر می شود و جهت کاهش سایز خط بکار می رود . تبدیل ها در طیف وسیعی از انواع متریال ها شامل فولاد کربنی، گالوانیزه، استنلس استیل و پلیمری و سایزهای مختلف بر حسب نیاز صنایع در دسترس می باشد.

 

انواع تبدیل ها :

  • تبدیل هم مرکز (Concentric Reducer) : این نوع تبدیل برای اتصال دو لوله یا تیوب که هم محور هستند بکار می رود. این نوع تبدیل یک مجرای عبور مخروطی را برای سیال تحت فشار در خط لوله ایجاد میکند . طراحی این تبدیل میتواند به صورت یکبار تغییر در قطر (Single Diameter Change) یا چند تغییر در قطر Multiple) ( Diameter change .  باشد . تبدیل میتواند لوله های با اقطار مختلف را بهم وصل نماید. در انواع بدون درز و درزدار وبا اتصال نوع لب جوشی Butt weld و دنده ای Threaded و ساکتی Socket weld و فلنجدار Flanged end تولید می گردند .

ویژگی های تبدیل هم مرکز :

_ به جابجایی دوغاب (Slurry) وسیال ویسکوز وسیال ساینده کمک می کند.

_ جایی که خوردگی باشد استفاده از این نوع تبدیل مناسب و مفید است.

_ جایی که فشارهای کاری و Rating متفاوت وجود داشته باشد استفاده از این نوع تبدیل مناسب است .

_ زمانیکه پمپ نباشد، نصب این نوع تبدیل مناسب است .

 

  • تبدیل غیر هم مرکز (Eccentric Reducer ) :

در این نوع تبدیل خروجی در قسمت انتهای با قطر بزرگتر، خارج از محور است. مقدار خارج از مرکزی تبدیل غیر هم مرکز برابر است با نصف اختلاف قطرهای داخلی بزرگ و کوچک. تبدیل دارای یک سطح صاف (Flat) و یک سطح منحنی (Curved) است و در زمان نصب تبدیل در پایپینگ بخصوص بعد از پمپ این موضوع مهم است که سطح صاف تبدیل رو به بالا باشد تا کاویتاسیون حداقل شود .

ویژگی های تبدیل هم غیر مرکز :

_ امکان اتصال لوله با سایز بزرگ به لوله با سایز کوچک را فراهم می کند.

_ سرو صدا و ارتعاش را کاهش می دهد.

_ فضای حداقل برای تنظیم و نصب نیاز دارد.

_ سرو صدای ناشی از دیواره لوله و جریان مغشوش سیال را جذب می کند.

_ کمترین تاثیر را در اغتشاش سیال دارد.

 

 

نحوه نصب تبدیل غیر هم مرکز بعد از پمپ

تبدیل با اتصال فلنجی

تبدیل با اتصال دنده ای

 

انواع اتصالات (Fitting) فولادی نوع جوشی (Butt Weld)، ساکت ولد (Socket Weld) و دنده ای (Threaded) شامل تمامی ابعاد و استانداردها، متریال های رایج در پایپینگ و وزن تقریبی آنها در جداول زیر نشان داده شده است.