شیر سوزنی (Needle valves

یک نوع از شیرآلات صنعتی است که دارای پورت ( ورودی و خروجی ) سایز کوچک و عضو مسدود کننده مخروطی ( سوزنی ) شکل است که قابلیت تنظیم جریان گازهای تمیز و سیالات را با دقت بالا فراهم می سازد و البته برای نرخ جریان کم مناسب است.

شیر سوزنی

تنطیم جریان در این شیر بصورت تدریجی و یکنواخت انجام می شود ضمن اینکه این شیر برای قطع و وصل جریان سیال نیز مناسب است . افت فشار در جریان عبوری از شیر سوزنی زیاد است . معمولا شیرهای سوزنی در سایزهای “1/8 تا “2 تولید می شوند . کاربرد رایج این شیر، کنترل جریان گازهایی مانند پروپان است. شیرهای سوزنی در گروه شیرآلات و تجهیزات ابزار دقیقی ( Instrument ) قرار می گیرند .

این شیر دارای اوریفیس با سایز نسبتا کوچک و نشیمنگاه (سیت) مخروطی کشیده و یک پلانچر سوزنی شکل در انتهای پیچ است که دقیقا هم سایز سیت است.

 

شیر سوزنی

 

شیرهای سوزنی برای سیستم های وکیوم که نیاز به کنترل دقیق نرخ جریان سیال گاز در فشارهای کم است نیز بکار می رود .

عملکرد شیر می تواند بصورت دستی یا اتوماتیک باشد. در نوع دستی از فلکه برای تغییر فاصله پلانچر تا خودکار، شیر را باز و بسته نماید.

شیر سوزنی دستی با اتصال دنده ای رایج ترین و پرکاربرد ترین مدل از این شیر است . انواع دیگر شامل موتوری  و زاویه دار ( angle ) است که ورودی و خروجی زاویه 90 درجه نسبت بهم دارند .

شیر سوزنی

کاربردهای شیر سوزنی :

– زمانیکه سنجش نرخ جریان سیال مورد نظر باشد، خصوصا اگر لازم باشد جریان کم، کالیبره شده و ثابتی برای زمان مشخص ثابت نگه داشته شود مثلا جریان سوخت در کاربراتورها .

– قطع و وصل گیج های فشار

– قطع و وصل سیال ( NH3 )

– به عنوان bleed valve  در سیستم های گرمایشی

شیر سوزنیمزایا :

* ابعاد کوچک شیر

* مناسب برای کاربردهای کنترلی

* قابلیت تنظیم دقیق جریان

* قابلیت قطع و وصل آسان

معایب :

* افت فشار زیاد

* نامناسب برای نرخ جریان زیاد

* احتمال آسیب دیدگی سیت و عضو مسدود کننده در شرایطی که سیال حاوی ذرات معلق باشد

* عدم توانایی در تشخیص باز یا بسته بودن شیر، یا درصد گشودگی شیر

* احتمال آسیب دیدن سیت و خرابی داخلی در شرایط اعمال نیروی بیش از حد بر آن

 

برای اطلاع از قیمت و مشاوره رایگان قبل از خرید ، درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.کارشناسان ما در اولین فرصت باشما تماس خواهند گرفت.

فرم درخواست قیمت